Türkiye'de liner kaplama ile havuz yapan ilk firma olan DNZ HAVUZ liner renk ve seçenekleri ile ürün yelpazesini genişleterek hayallerinizi gerçeğe dönüştürmektedir.

Havuzlarda en iyi sızdırmazlık sonucunu elde etmek için geliştirilmiş 150/100 kalınlığında PVC-P malzemeden üretilmiştir. Bu malzeme havuz iç kaplaması olarak en çok kullanılan malzemedir. Bunun sebebini geliştirilmiş şekil alma yeteneği, parçalanmaya karşı dirençli oluşu,kolaylıkla kaynak yapılabilmesi, UV ışınlarının sebep olduğu renk solmasına karşı gösterdiği direnç ve geniş renk seçeneklerine sahip olmasına bağlayabiliriz.

Liner 150/100 kalınlığında (1.5mm kalınlık ) polyser örgüsü ile lamine edilmiş iki adet PVC filminden oluşur.Bu halka açık ve sık kullanılan havuzlar için özellikle uygundur. Liner 150/100 1.65 m en x 25.2 m ebadında rulolarda mevcuttur ve deneyimli bir teknisyen tarafından ısı kaynağı ya da yapıştırıcı ile yerinde uygulanmaktadır. Basit montajı sayesinde kolayca değiştirilebilir ve ucuz maliyeti yüzünden standart havuz kaplamalarına ve seramiklerine göre daha uygundur.

Çok basamaklı havuzlarda ya da tek tip havuzlarda tümüyle su geçirimsizliğini sağlar.

Beton ya da çelik platformlara uyumludur, taşmalı prefabrik havuzlarda da kullanılır.

1.Sızdırmazlık: Liner, polimer esaslı bir malzeme olması nedeniyle doğal olarak su geçirimsiz özelliktedir. Ayrıca malzemenin elastik yapıda olması sayesinde özellikle köşe birleşim detaylarında ve düzlem olmayan yüzey formlarında yüksek bükülme mukavemeti sayesinde yeterli performans gösterecektir.

2.Sağlık: Liner, kolay temizlenebilir yüzey yapısına sahiptir. Ayrıca polimer esaslı bu tür malzemeler dayanıklı olmaları ve yüzeylerinin bakteri oluşumuna uygun olmamasından dolayı hijyenin ön planda tutulduğu sağlık gereçleri üretiminde ve mikroptan arındırması yüksek önem arz eden hastane servislerinde döşeme kaplaması olarak da kullanılmaktadır. Havuz iç yüzeylerinde en önemli hijyen sorunu yosun oluşumudur. Proje konusu malzemenin yüzeyi yosun oluşumuna yüksek dirençlidir.

3.Su basıncına karşı mukavemet: Linerın genel özelliklerine ve deney verilerine bağlı olarak, havuzda su ağırlığından dolayı kaplamanın maruz kalacağı yüklere karşı yeterli mekanik mukavemet değerlerine sahiptir.

4.Havuz Taşıyıcı sistemi ile uygunluk: Liner, havuzun betonarme yüzeyine doğrudan tespit edilmeden uygulanır ve elastik yapıdadır. Bu nedenle yapı oturma hareketleri veya deprem etkisi ile taşıyıcı sistemde oluşabilecek hareket ve hasarlardan, alternatif havuz iç kaplamalarına göre daha az etkilenir.

Liner, havuz taşıyıcı sisteminde çatlak oluşması durumunda bile sızdırmazlığını sürdürebilir. Ayrıca malzemede her hangi bir sebepten dolayı meydana gelecek bir hasarın telafisi, hatta kaplamanın tümüyle değiştirilmesi, taşıyıcı sistemden bağımsız ve kısa sürede gerçekleşebilen bir işlemdir.

HAVUZ İÇ KAPLAMA MALZEMELERİ KARŞILAŞTIRMASI

LİNER KAPLAMA SERAMİK-BTB KAPLAMA
Anti alg özelliği vardır,yosun tutmaz. (özel dış yüzeyi sayesinde yosun tutmaz.) Derzlerdeki yüzey yosun oluşumuna uygundur.
Anti bakteriyeldir. Bakteri barındırmaz. (Ameliyathanelerde de artık liner kullanılıyor) Mikropların üremesi için derz aralıkları uygundur. Hastane, ameliyathane, havuz gibi ortamlarda kullanımı sakıncalıdır
Yıllık bakım ve temizliği kolaydır; ucuzdur. Seramik derz aralarının temizlenmesi için asit kullanmak ve tel fırçalarla beyazlatmak gerekir.
%100 su sızdırmaz. Su sızdırır, çünkü beton içine uygulanan plastik üfleme ağızları betondan farklı çalışır.
Su kaçırmaz, depreme ve toprak oturmasına dayanıklıdır. Zeminin oturması, deprem vb. gibi sebepler nedeniyle oluşan kılcal çatlamalar su kaçaklarına neden olur. Zamanla bu miktar artar.
Havuzun suyunu boşaltmak şart değildir. Sistem buna uygundur. Seramik temizliği için suyun her yıl boşaltılması gerekir. Bu uygulama betonarme yüzeyindeki farklı basınçtan dolayı seramiklerin zamanla dökülmesine neden olur.
Anti toksiktir kanserojen madde ihtiva etmez Yüzeyinde bakteri barındırmadığından daha az klor kullanılır. (%40 daha az) Bakterilerle mücadele için daha fazla klor kullanılır.(Klorun kansorojen etkisi tespit edilmiştir.)
İzolasyon görevi üstlenir.Katkılı beton, izolasyon malzemeleri ve su derz bantlarını kullanmaya gerek yoktur Katkılı beton, iç-dış sıva, şap ve bunların izolasyonun yapılması ve de su tutucu bantların kullanılması gerekmektedir.
Betonarme yüzeye hiçbir şekilde yapıştırılmaz.Dolayısıyla konstrüksiyondaki problemlerden etkilenmez. Beton perde üzerine ve tabana seramik yapıştırıcı ile yapıştırılması nedeniyle zeminin oturması, deprem gibi sebepler çatlaklar oluşturur.
Buzlanmada çatlama ve delinme yapmaz. Çatlama ve dökülmeler,kılcal çatlaklar oluşabilir.
Rulolar halinde uygulanır. Montajı, ruloların birbirleri üzerine özel kaynak makinesi ile bindirilmesi şeklindedir. Beton perde üzerine ve tabana seramik yapıştırıcı ile monte edilir.
Borusuz filtrasyon özelliğinden dolayı tesisat problemi yaşanmaz. Besleme nozzlları, aydınlatmalar ve skimmerler perdeye monte edilmesi nedeniyle zeminin oturması, deprem gibi sebeplerde farklı çalışır ve borulamada sorunlar yaşanır
UV Güneş ışınlarına dayanıklıdır.
İçerisindeki membran doku sebebiyle elastite modülü %2 civarındadır.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı tüm dünyada yapılmakta olan havuz inşaatlarında LİNER kullanımı artmıştır. Özellikle deprem kuşağındaki ülkelerde seramik havuzlardan kaçınılmaktadır

YÜZME HAVUZLARINDA İÇ KAPLAMA MALZEMESİ OLARAK KULLANILAN PVC ESASLI, ULTRAVİYOLE (UV), ELASTİK MEMBRAN (LİNER) HAKKINDA RAPOR

KONU:DIN standardlarıına uygun, PVC esaslı, Ultraviyole (UV), iki tabaka arası çürümez Trevira örgü kaplanmış 1,5 mm kalınlığında elastik kaplama malzemesi olan Linerin yüzme havuzlarında iç kaplama malzemesi olarak kullanım özellikleri hakkında inceleme yapılması;

MALZEMENİN TANIMI: DIN standartlarıına uygun, PVC esaslı, Ultraviyole (UV), iki tabaka arası çürümez Trevira örgü kaplanmış 1,5 mm kalınlığında elastik kaplama malzemesi olan PVC membran (Liner), yüzme havuzlarında iç kaplama olarak kullanılabilecek niteliklere sahip; sızdırmaz, kolay temizlenebilen, bakteri oluşumuna ve kimyasal aktivitelere dirençli, kolay işlenebilen, halen aynı amaçla çok sayıda ülkede kullanılan polimer esaslı kaplama malzemesi.

Malzemenin Fiziksel Niteliklerinin tayini: ASTM D4434, DIN 16730, DIN 16735, BS6920-2000/2001 (Kaynak: SASO tarafından verilen rapora dayanılarak aşağıdaki değerler oluşturulmuştur.)

Standart Malzeme test sonuçları
Boyut toleransı (mm) ASTM D638 1.5 ±1
Birim Ağırlık (kg/m²) 1.96
Uzama (%) ASTM D638 ≥200
Gerilme Mukavemeti (Mpa) ASTM D638, ASTM D792 ≥12
Yırtılma Mukavemeti (N) 80N/min ≥100
Su Emicilik (%) ASTM D570 ≥1
Isıl Genleşme ASTM D3045 yeterli
Darbe Dayanımı 500gr ağırlık ile 30cm den çekiçleme yeterli
UV Dayanımı ASTM G26 yeterli
Isı karsında değişim (90ºC de 6 saat) %1 den az olmalı ≤0.1
Su Buharını geçirme direnci (μ) (≤30,000) ≤22,000
Soğuk büküm direnci (-20ºC ye kadar çatlak oluşmamalı) -30 de çatlak yok
İklimlendirme testi 5000 saat test edildi yeterli
Su yosunu oluşumu ASTM G21-70 yüksek dirençli

Malzemenin, Yüzme havuzları iç kaplamalarında kullanılamayacağına işaret eden bir veri TSE ilgili standartlarında bulunmamaktadır.

1. Sızdırmazlık: Liner, polimer esaslı bir malzeme olması nedeniyle doğal olarak su geçirimsiz özelliktedir. Ayrıca malzemenin elastik yapıda olması sayesinde özellikle köşe birleşim detaylarında ve düzlem olmayan yüzey formlarında yüksek bükülme mukavemeti sayesinde yeterli performans gösterecektir.

2. Sağlık: Liner, kolay temizlenebilir yüzey yapısına sahiptir. Ayrıca polimer esaslı bu tür malzemeler dayanıklı olmaları ve yüzeylerinin bakteri oluşumuna uygun olmamasından dolayı hijyenin ön planda tutulduğu sağlık gereçleri üretiminde ve mikroptan arındırması yüksek önem arz eden hastane servislerinde döşeme kaplaması olarak da kullanılmaktadır. Havuz iç yüzeylerinde en önemli hijyen sorunu yosun oluşumudur. Proje konusu malzemenin yüzeyi yosun oluşumuna yüksek dirençlidir.

3. Su basıncına karşı mukavemet: Linerın genel özelliklerine ve deney verilerine bağlı olarak, havuzda su ağırlığından dolayı kaplamanın maruz kalacağı yüklere karşı yeterli mekanik mukavemet değerlerine sahiptir.

4. Havuz Taşıyıcı sistemi ile uygunluk: Liner, havuzun betonarme yüzeyine doğrudan tespit edilmeden uygulanır ve elastik yapıdadır. Bu nedenle yapı oturma hareketleri veya deprem etkisi ile taşıyıcı sistemde oluşabilecek hareket ve hasarlardan, alternatif havuz iç kaplamalarına göre daha az etkilenir.

Liner, havuz taşıyıcı sisteminde çatlak oluşması durumunda bile sızdırmazlığını sürdürebilir. Ayrıca malzemede her hangi bir sebepten dolayı meydana gelecek bir hasarın telafisi, hatta kaplamanın tümüyle değiştirilmesi, taşıyıcı sistemden bağımsız ve kısa sürede gerçekleşebilen bir işlemdir.

5. Havuz kazaları: Liner, yumuşak dokulu olması ve keskin köşe oluşturmaması sayesinde çarpma ve kesilmelere karsı sert yüzeyli doğal taş, seramik v.b kaplamalara göre daha güvenlidir. Ayrıca malzeme yüzeyi yeterli yürüme emniyeti sağlamaktadır.

6. Dış etkilere karşı dayanım: Liner, ultraviole, soğuk-sıcak dönüşümleri, zamana bağlı bozulmalar, kimyasallara karşı dayanım (özellikle klor) v.b gibi bozucu dış etkilere karşı alternatiflerine göre yüksek dayanıma sahiptir.

7. Elektrik iletkenliği: Polimerlerin temel özelliklerinden biri elektrik yalıtkanı olmalarıdır.

8. Kolay uygulama ve işlenebilirlik: Liner, kesme ve yüksek sıcaklık, kenarlarından bindirilerek yapıştırma şeklinde basit işlemlerle uygulanır. Gerektiğinde kaplamanın toplanması, yeniden serilmesi veya değiştirilmesi 1-2 gün gibi kısa bir sürede gerçekleştirilebilen basit işlemlerdir.

9. Estetik ve Görsel özellikler: Liner, polimer teknolojisinin sağladığı olanaklara bağlı olarak istenilen renk ve dokuda üretilebilir, bu özelliklerini zaman içinde devam ettirebilir. Estetik ve görsellik kriterleri tercihlere bağlı olarak değerlendirilmesi gereken olgulardır.

10. Alternatif malzemeler: Linerın, havuz iç kaplaması olarak kullanılabilen Seramik, Porselen, Gre ve Cam mozaik kaplamalara alternatif olarak kabul edilmesinde sakınca bulunmamaktadır. Diğer malzemelerden en belirgin farkı kaplamanın derz oluşturmadan uygulanabilmesidir.

11. Sonuç: Rapor konusu malzeme Liner hakkında yapılan inceleme sonucunda;

PVC esaslı elastik membran malzeme Yüzme havuzlarında iç kaplama olarak kullanılması, “yüzme havuzlarının iç kaplamalarının sahip olması gereken genel özellikler” açısından mahsur arz etmemektedir,

  • PVC esaslı elastik membran malzeme Yüzme havuzlarında iç kaplama olarak kullanılması, “yüzme havuzlarının iç kaplamalarının sahip olması gereken genel özellikler” açısından mahsur arz etmemektedir,
  • Alternatif malzemelerin sağladığı kullanım performansını sağlamaktadır,
  • Derzsiz uygulanması, elastik bir malzeme olması ve hijyenik bir malzeme olması raporda bahsedilen alternatif malzemelere göre daha olumlu olan özellikleridir,
  • Rapor konusu malzemenin dünyada birçok ülkede yoğun olarak kullanıldığı tespit edilmiş ve bu uygulamalarda ağır tenkit veya yasaklama ile sonuçlanan her hangi bir kayda rastlanmamıştır.

Liner'da 10 yıl su sızdırmazlık

Son yıllarda artan inşaat faaliyeti bizi de titizlikle hazırlanmış orta ölçekli ve şık projelere yönlendirmekte. 10 yıllık su sızdırmazlık garantisi olan Liner sistemle yaptığımız havuzlarımızda hem bakteri barınmıyor hem de deprem gibi istenmeyen doğa olaylarında sorun çıkarmadan kullanabiliyorsunuz. Bu projelerde kısa bir sürede havuz inşaatını bitiriyoruz.

Türkiye'de liner kaplama ile havuz yapan ilk firma olan DNZ HAVUZ liner renk ve seçenekleri ile ürün yelpazesini genişleterek hayallerinizi gerçeğe dönüştürmektedir.

Havuzlarda en iyi sızdırmazlık sonucunu elde etmek için geliştirilmiş 150/100 kalınlığında PVC-P malzemeden üretilmiştir. Bu malzeme havuz iç kaplaması olarak en çok kullanılan malzemedir. Bunun sebebini geliştirilmiş şekil alma yeteneği, parçalanmaya karşı dirençli oluşu,kolaylıkla kaynak yapılabilmesi, UV ışınlarının sebep olduğu renk solmasına karşı gösterdiği direnç ve geniş renk seçeneklerine sahip olmasına bağlayabiliriz.

Liner 150/100 kalınlığında (1.5mm kalınlık ) polyser örgüsü ile lamine edilmiş iki adet PVC filminden oluşur.Bu halka açık ve sık kullanılan havuzlar için özellikle uygundur. Liner 150/100 1.65 m en x 25.2 m ebadında rulolarda mevcuttur ve deneyimli bir teknisyen tarafından ısı kaynağı ya da yapıştırıcı ile yerinde uygulanmaktadır.

Basit montajı sayesinde kolayca değiştirilebilir ve ucuz maliyeti yüzünden standart havuz kaplamalarına ve seramiklerine göre daha uygundur.

Çok basamaklı havuzlarda ya da tek tip havuzlarda tümüyle su geçirimsizliğini sağlar.

Beton ya da çelik platformlara uyumludur, taşmalı prefabrik havuzlarda da kullanılır.

Sızdırmazlık

Havuz iç kaplaması malzemesi olan Liner, polimer esaslı bir malzeme olması nedeniyle doğal olarak su geçirimsiz özelliğinededir. Ayrıca malzemenin elastik yapıda olması sayesinde özellikle köşe birleşim detaylarında ve düzlem olmayan yüzey formlarında yüksek bükülme mukavemeti sayesinde yeterli performans gösterecektir.

Sağlık

Havuz iç kaplaması malzemesi olan Liner, kolay temizlenebilir yüzey yapısına sahiptir. Ayrıca polimer esaslı bu tür malzemeler dayanıklı olmaları ve yüzeylerinin bakteri oluşumuna uygun olmamasından dolayı hijyenin ön planda tutulduğu sağlık gereçleri üretiminde ve mikroptan arındırması yüksek önem arz eden hastane servislerinde döşeme kaplaması olarak da kullanılmaktadır. Havuz iç yüzeylerinde en önemli hijyen sorunu yosun oluşumudur. Proje konusu malzemenin yüzeyi yosun oluşumuna yüksek dirençlidir.

Su basıncına karşı mukavemet

Havuz iç kaplaması malzemesi olan Liner, genel özelliklerine ve deney verilerine bağlı olarak, havuzda su ağırlığından dolayı kaplamanın maruz kalacağı yüklere karşı yeterli mekanik mukavemet değerlerine sahiptir.

Havuz Taşıyıcı sistemi ile uygunluk

Havuz iç kaplaması malzemesi olan Liner, havuzun betonarme yüzeyine doğrudan tespit edilmeden uygulanır ve elastik yapıdadır. Bu nedenle yapı oturma hareketleri veya deprem etkisi ile taşıyıcı sistemde oluşabilecek hareket ve hasarlardan, alternatif havuz iç kaplamalarına göre daha az etkilenir.

Türkiye'de liner kaplama ile havuz yapan ilk firma olan DNZ HAVUZ liner renk ve seçenekleri ile ürün yelpazesini genişleterek hayallerinizi gerçeğe dönüştürmektedir.

Havuzlarda en iyi sızdırmazlık sonucunu elde etmek için geliştirilmiş 150/100 kalınlığında PVC-P malzemeden üretilmiştir. Bu malzeme havuz iç kaplaması olarak en çok kullanılan malzemedir. Bunun sebebini geliştirilmiş şekil alma yeteneği, parçalanmaya karşı dirençli oluşu,kolaylıkla kaynak yapılabilmesi, UV ışınlarının sebep olduğu renk solmasına karşı gösterdiği direnç ve geniş renk seçeneklerine sahip olmasına bağlayabiliriz.

Liner 150/100 kalınlığında (1.5mm kalınlık ) polyser örgüsü ile lamine edilmiş iki adet PVC filminden oluşur.Bu halka açık ve sık kullanılan havuzlar için özellikle uygundur. Liner 150/100 1.65 m en x 25.2 m ebadında rulolarda mevcuttur ve deneyimli bir teknisyen tarafından ısı kaynağı ya da yapıştırıcı ile yerinde uygulanmaktadır. Basit montajı sayesinde kolayca değiştirilebilir ve ucuz maliyeti yüzünden standart havuz kaplamalarına ve seramiklerine göre daha uygundur.

Çok basamaklı havuzlarda ya da tek tip havuzlarda tümüyle su geçirimsizliğini sağlar.

Beton ya da çelik platformlara uyumludur, taşmalı prefabrik havuzlarda da kullanılır.

1.Sızdırmazlık: Liner, polimer esaslı bir malzeme olması nedeniyle doğal olarak su geçirimsiz özelliktedir. Ayrıca malzemenin elastik yapıda olması sayesinde özellikle köşe birleşim detaylarında ve düzlem olmayan yüzey formlarında yüksek bükülme mukavemeti sayesinde yeterli performans gösterecektir.

2.Sağlık: Liner, kolay temizlenebilir yüzey yapısına sahiptir. Ayrıca polimer esaslı bu tür malzemeler dayanıklı olmaları ve yüzeylerinin bakteri oluşumuna uygun olmamasından dolayı hijyenin ön planda tutulduğu sağlık gereçleri üretiminde ve mikroptan arındırması yüksek önem arz eden hastane servislerinde döşeme kaplaması olarak da kullanılmaktadır. Havuz iç yüzeylerinde en önemli hijyen sorunu yosun oluşumudur. Proje konusu malzemenin yüzeyi yosun oluşumuna yüksek dirençlidir.

3.Su basıncına karşı mukavemet: Linerın genel özelliklerine ve deney verilerine bağlı olarak, havuzda su ağırlığından dolayı kaplamanın maruz kalacağı yüklere karşı yeterli mekanik mukavemet değerlerine sahiptir.

4.Havuz Taşıyıcı sistemi ile uygunluk: Liner, havuzun betonarme yüzeyine doğrudan tespit edilmeden uygulanır ve elastik yapıdadır. Bu nedenle yapı oturma hareketleri veya deprem etkisi ile taşıyıcı sistemde oluşabilecek hareket ve hasarlardan, alternatif havuz iç kaplamalarına göre daha az etkilenir.

Liner, havuz taşıyıcı sisteminde çatlak oluşması durumunda bile sızdırmazlığını sürdürebilir. Ayrıca malzemede her hangi bir sebepten dolayı meydana gelecek bir hasarın telafisi, hatta kaplamanın tümüyle değiştirilmesi, taşıyıcı sistemden bağımsız ve kısa sürede gerçekleşebilen bir işlemdir.

HAVUZ İÇ KAPLAMA MALZEMELERİ KARŞILAŞTIRMASI

LİNER KAPLAMA SERAMİK-BTB KAPLAMA
Anti alg özelliği vardır,yosun tutmaz. (özel dış yüzeyi sayesinde yosun tutmaz.) Derzlerdeki yüzey yosun oluşumuna uygundur.
Anti bakteriyeldir. Bakteri barındırmaz. (Ameliyathanelerde de artık liner kullanılıyor) Mikropların üremesi için derz aralıkları uygundur. Hastane, ameliyathane, havuz gibi ortamlarda kullanımı sakıncalıdır
Yıllık bakım ve temizliği kolaydır; ucuzdur. Seramik derz aralarının temizlenmesi için asit kullanmak ve tel fırçalarla beyazlatmak gerekir.
%100 su sızdırmaz. Su sızdırır, çünkü beton içine uygulanan plastik üfleme ağızları betondan farklı çalışır.
Su kaçırmaz, depreme ve toprak oturmasına dayanıklıdır. Zeminin oturması, deprem vb. gibi sebepler nedeniyle oluşan kılcal çatlamalar su kaçaklarına neden olur. Zamanla bu miktar artar.
Havuzun suyunu boşaltmak şart değildir. Sistem buna uygundur. Seramik temizliği için suyun her yıl boşaltılması gerekir. Bu uygulama betonarme yüzeyindeki farklı basınçtan dolayı seramiklerin zamanla dökülmesine neden olur.
Anti toksiktir kanserojen madde ihtiva etmez Yüzeyinde bakteri barındırmadığından daha az klor kullanılır. (%40 daha az) Bakterilerle mücadele için daha fazla klor kullanılır.(Klorun kansorojen etkisi tespit edilmiştir.)
İzolasyon görevi üstlenir.Katkılı beton, izolasyon malzemeleri ve su derz bantlarını kullanmaya gerek yoktur Katkılı beton, iç-dış sıva, şap ve bunların izolasyonun yapılması ve de su tutucu bantların kullanılması gerekmektedir.
Betonarme yüzeye hiçbir şekilde yapıştırılmaz.Dolayısıyla konstrüksiyondaki problemlerden etkilenmez. Beton perde üzerine ve tabana seramik yapıştırıcı ile yapıştırılması nedeniyle zeminin oturması, deprem gibi sebepler çatlaklar oluşturur.
Buzlanmada çatlama ve delinme yapmaz. Çatlama ve dökülmeler,kılcal çatlaklar oluşabilir.
Rulolar halinde uygulanır. Montajı, ruloların birbirleri üzerine özel kaynak makinesi ile bindirilmesi şeklindedir. Beton perde üzerine ve tabana seramik yapıştırıcı ile monte edilir.
Borusuz filtrasyon özelliğinden dolayı tesisat problemi yaşanmaz. Besleme nozzlları, aydınlatmalar ve skimmerler perdeye monte edilmesi nedeniyle zeminin oturması, deprem gibi sebeplerde farklı çalışır ve borulamada sorunlar yaşanır
UV Güneş ışınlarına dayanıklıdır.
İçerisindeki membran doku sebebiyle elastite modülü %2 civarındadır.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı tüm dünyada yapılmakta olan havuz inşaatlarında LİNER kullanımı artmıştır. Özellikle deprem kuşağındaki ülkelerde seramik havuzlardan kaçınılmaktadır

YÜZME HAVUZLARINDA İÇ KAPLAMA MALZEMESİ OLARAK KULLANILAN PVC ESASLI, ULTRAVİYOLE (UV), ELASTİK MEMBRAN (LİNER) HAKKINDA RAPOR

KONU:DIN standardlarıına uygun, PVC esaslı, Ultraviyole (UV), iki tabaka arası çürümez Trevira örgü kaplanmış 1,5 mm kalınlığında elastik kaplama malzemesi olan Linerin yüzme havuzlarında iç kaplama malzemesi olarak kullanım özellikleri hakkında inceleme yapılması;

MALZEMENİN TANIMI: DIN standartlarıına uygun, PVC esaslı, Ultraviyole (UV), iki tabaka arası çürümez Trevira örgü kaplanmış 1,5 mm kalınlığında elastik kaplama malzemesi olan PVC membran (Liner), yüzme havuzlarında iç kaplama olarak kullanılabilecek niteliklere sahip; sızdırmaz, kolay temizlenebilen, bakteri oluşumuna ve kimyasal aktivitelere dirençli, kolay işlenebilen, halen aynı amaçla çok sayıda ülkede kullanılan polimer esaslı kaplama malzemesi.

Malzemenin Fiziksel Niteliklerinin tayini: ASTM D4434, DIN 16730, DIN 16735, BS6920-2000/2001 (Kaynak: SASO tarafından verilen rapora dayanılarak aşağıdaki değerler oluşturulmuştur.)

Standart Malzeme test sonuçları
Boyut toleransı (mm) ASTM D638 1.5 ±1
Birim Ağırlık (kg/m²) 1.96
Uzama (%) ASTM D638 ≥200
Gerilme Mukavemeti (Mpa) ASTM D638, ASTM D792 ≥12
Yırtılma Mukavemeti (N) 80N/min ≥100
Su Emicilik (%) ASTM D570 ≥1
Isıl Genleşme ASTM D3045 yeterli
Darbe Dayanımı 500gr ağırlık ile 30cm den çekiçleme yeterli
UV Dayanımı ASTM G26 yeterli
Isı karsında değişim (90ºC de 6 saat) %1 den az olmalı ≤0.1
Su Buharını geçirme direnci (μ) (≤30,000) ≤22,000
Soğuk büküm direnci (-20ºC ye kadar çatlak oluşmamalı) -30 de çatlak yok
İklimlendirme testi 5000 saat test edildi yeterli
Su yosunu oluşumu ASTM G21-70 yüksek dirençli

Malzemenin, Yüzme havuzları iç kaplamalarında kullanılamayacağına işaret eden bir veri TSE ilgili standartlarında bulunmamaktadır.

1. Sızdırmazlık: Liner, polimer esaslı bir malzeme olması nedeniyle doğal olarak su geçirimsiz özelliktedir. Ayrıca malzemenin elastik yapıda olması sayesinde özellikle köşe birleşim detaylarında ve düzlem olmayan yüzey formlarında yüksek bükülme mukavemeti sayesinde yeterli performans gösterecektir.

2. Sağlık: Liner, kolay temizlenebilir yüzey yapısına sahiptir. Ayrıca polimer esaslı bu tür malzemeler dayanıklı olmaları ve yüzeylerinin bakteri oluşumuna uygun olmamasından dolayı hijyenin ön planda tutulduğu sağlık gereçleri üretiminde ve mikroptan arındırması yüksek önem arz eden hastane servislerinde döşeme kaplaması olarak da kullanılmaktadır. Havuz iç yüzeylerinde en önemli hijyen sorunu yosun oluşumudur. Proje konusu malzemenin yüzeyi yosun oluşumuna yüksek dirençlidir.

3. Su basıncına karşı mukavemet: Linerın genel özelliklerine ve deney verilerine bağlı olarak, havuzda su ağırlığından dolayı kaplamanın maruz kalacağı yüklere karşı yeterli mekanik mukavemet değerlerine sahiptir.

4. Havuz Taşıyıcı sistemi ile uygunluk: Liner, havuzun betonarme yüzeyine doğrudan tespit edilmeden uygulanır ve elastik yapıdadır. Bu nedenle yapı oturma hareketleri veya deprem etkisi ile taşıyıcı sistemde oluşabilecek hareket ve hasarlardan, alternatif havuz iç kaplamalarına göre daha az etkilenir.

Liner, havuz taşıyıcı sisteminde çatlak oluşması durumunda bile sızdırmazlığını sürdürebilir. Ayrıca malzemede her hangi bir sebepten dolayı meydana gelecek bir hasarın telafisi, hatta kaplamanın tümüyle değiştirilmesi, taşıyıcı sistemden bağımsız ve kısa sürede gerçekleşebilen bir işlemdir.

5. Havuz kazaları: Liner, yumuşak dokulu olması ve keskin köşe oluşturmaması sayesinde çarpma ve kesilmelere karsı sert yüzeyli doğal taş, seramik v.b kaplamalara göre daha güvenlidir. Ayrıca malzeme yüzeyi yeterli yürüme emniyeti sağlamaktadır.

6. Dış etkilere karşı dayanım: Liner, ultraviole, soğuk-sıcak dönüşümleri, zamana bağlı bozulmalar, kimyasallara karşı dayanım (özellikle klor) v.b gibi bozucu dış etkilere karşı alternatiflerine göre yüksek dayanıma sahiptir.

7. Elektrik iletkenliği: Polimerlerin temel özelliklerinden biri elektrik yalıtkanı olmalarıdır.

8. Kolay uygulama ve işlenebilirlik: Liner, kesme ve yüksek sıcaklık, kenarlarından bindirilerek yapıştırma şeklinde basit işlemlerle uygulanır. Gerektiğinde kaplamanın toplanması, yeniden serilmesi veya değiştirilmesi 1-2 gün gibi kısa bir sürede gerçekleştirilebilen basit işlemlerdir.

9. Estetik ve Görsel özellikler: Liner, polimer teknolojisinin sağladığı olanaklara bağlı olarak istenilen renk ve dokuda üretilebilir, bu özelliklerini zaman içinde devam ettirebilir. Estetik ve görsellik kriterleri tercihlere bağlı olarak değerlendirilmesi gereken olgulardır.

10. Alternatif malzemeler: Linerın, havuz iç kaplaması olarak kullanılabilen Seramik, Porselen, Gre ve Cam mozaik kaplamalara alternatif olarak kabul edilmesinde sakınca bulunmamaktadır. Diğer malzemelerden en belirgin farkı kaplamanın derz oluşturmadan uygulanabilmesidir.

11. Sonuç: Rapor konusu malzeme Liner hakkında yapılan inceleme sonucunda;

PVC esaslı elastik membran malzeme Yüzme havuzlarında iç kaplama olarak kullanılması, “yüzme havuzlarının iç kaplamalarının sahip olması gereken genel özellikler” açısından mahsur arz etmemektedir,

  • PVC esaslı elastik membran malzeme Yüzme havuzlarında iç kaplama olarak kullanılması, “yüzme havuzlarının iç kaplamalarının sahip olması gereken genel özellikler” açısından mahsur arz etmemektedir,
  • Alternatif malzemelerin sağladığı kullanım performansını sağlamaktadır,
  • Derzsiz uygulanması, elastik bir malzeme olması ve hijyenik bir malzeme olması raporda bahsedilen alternatif malzemelere göre daha olumlu olan özellikleridir,
  • Rapor konusu malzemenin dünyada birçok ülkede yoğun olarak kullanıldığı tespit edilmiş ve bu uygulamalarda ağır tenkit veya yasaklama ile sonuçlanan her hangi bir kayda rastlanmamıştır.

Liner'da 10 yıl su sızdırmazlık

Son yıllarda artan inşaat faaliyeti bizi de titizlikle hazırlanmış orta ölçekli ve şık projelere yönlendirmekte. 10 yıllık su sızdırmazlık garantisi olan Liner sistemle yaptığımız havuzlarımızda hem bakteri barınmıyor hem de deprem gibi istenmeyen doğa olaylarında sorun çıkarmadan kullanabiliyorsunuz. Bu projelerde kısa bir sürede havuz inşaatını bitiriyoruz.

Türkiye'de liner kaplama ile havuz yapan ilk firma olan DNZ HAVUZ liner renk ve seçenekleri ile ürün yelpazesini genişleterek hayallerinizi gerçeğe dönüştürmektedir.

Havuzlarda en iyi sızdırmazlık sonucunu elde etmek için geliştirilmiş 150/100 kalınlığında PVC-P malzemeden üretilmiştir. Bu malzeme havuz iç kaplaması olarak en çok kullanılan malzemedir. Bunun sebebini geliştirilmiş şekil alma yeteneği, parçalanmaya karşı dirençli oluşu,kolaylıkla kaynak yapılabilmesi, UV ışınlarının sebep olduğu renk solmasına karşı gösterdiği direnç ve geniş renk seçeneklerine sahip olmasına bağlayabiliriz.

Liner 150/100 kalınlığında (1.5mm kalınlık ) polyser örgüsü ile lamine edilmiş iki adet PVC filminden oluşur.Bu halka açık ve sık kullanılan havuzlar için özellikle uygundur. Liner 150/100 1.65 m en x 25.2 m ebadında rulolarda mevcuttur ve deneyimli bir teknisyen tarafından ısı kaynağı ya da yapıştırıcı ile yerinde uygulanmaktadır.

Basit montajı sayesinde kolayca değiştirilebilir ve ucuz maliyeti yüzünden standart havuz kaplamalarına ve seramiklerine göre daha uygundur.

Çok basamaklı havuzlarda ya da tek tip havuzlarda tümüyle su geçirimsizliğini sağlar.

Beton ya da çelik platformlara uyumludur, taşmalı prefabrik havuzlarda da kullanılır.

Sızdırmazlık

Havuz iç kaplaması malzemesi olan Liner, polimer esaslı bir malzeme olması nedeniyle doğal olarak su geçirimsiz özelliğinededir. Ayrıca malzemenin elastik yapıda olması sayesinde özellikle köşe birleşim detaylarında ve düzlem olmayan yüzey formlarında yüksek bükülme mukavemeti sayesinde yeterli performans gösterecektir.

Sağlık

Havuz iç kaplaması malzemesi olan Liner, kolay temizlenebilir yüzey yapısına sahiptir. Ayrıca polimer esaslı bu tür malzemeler dayanıklı olmaları ve yüzeylerinin bakteri oluşumuna uygun olmamasından dolayı hijyenin ön planda tutulduğu sağlık gereçleri üretiminde ve mikroptan arındırması yüksek önem arz eden hastane servislerinde döşeme kaplaması olarak da kullanılmaktadır. Havuz iç yüzeylerinde en önemli hijyen sorunu yosun oluşumudur. Proje konusu malzemenin yüzeyi yosun oluşumuna yüksek dirençlidir.

Su basıncına karşı mukavemet

Havuz iç kaplaması malzemesi olan Liner, genel özelliklerine ve deney verilerine bağlı olarak, havuzda su ağırlığından dolayı kaplamanın maruz kalacağı yüklere karşı yeterli mekanik mukavemet değerlerine sahiptir.

Havuz Taşıyıcı sistemi ile uygunluk

Havuz iç kaplaması malzemesi olan Liner, havuzun betonarme yüzeyine doğrudan tespit edilmeden uygulanır ve elastik yapıdadır. Bu nedenle yapı oturma hareketleri veya deprem etkisi ile taşıyıcı sistemde oluşabilecek hareket ve hasarlardan, alternatif havuz iç kaplamalarına göre daha az etkilenir.