Dirençli, pürüzsüz, temiz bir cilt huzurlu bedenler için

Sauna "kuru buhar banyosu" olarak tanımlanabilir ve geleneksel Fin hamamı olarak da bilinir. Saunada loş bir ışık vardır, sessizce ve rahatça oturulur. Sıcaklık genellikle 80°C ila 110°C'dir.

Aşırı sıcak ile terleme yoluyla vücuttan toksik maddelerin atılmasını, gözeneklerin temizlenmesini sağlamaktadır. Sauna dolaşım sistemini hızlandırarak toksin atmanızı ve oksijenin hücrelere daha yoğun gitmesini sağlar.

Sauna, beden ve ruh sağlığı için mükemmel bir ortam sağlar. Uyumlu bir sıcaklıkla toksinlerin atılması, dinlenme ve ardından soğuk su ile alınan duş, kan dolaşımını düzenler, gerginliği azaltır, dinlenme ve huzur sağlar.

Sauna Kullanma Tavsiyeleri

Gerçek sauna keyfi için;

Yeterli Vakit Ayırın,
Sauna için kendinize yeterli vakti ayırın. Acele etmeyin ve keyfini çıkartın. Düşünlerinizden ve stresinizden arınmak için bu önemli bir başlangıçtır. Sauna için ortalama 1- 1,5 saat vakit yeterlidir.

Hafif Duş Alın,
Hayatın hızlı ritminden ayrılıp kendinizle baş başa kaldıktan sonra yapacağınız ilk şey iyi bir duş almak olmalıdır. Genel hijyen için bu önemlidir. Hele sıcak yaz günlerinde veya spordan sonra bunun önemi daha da artar. Terleme odasına girmeden önce kurulanmak tercihinize kalmıştır.

Saunaya Girin,
80-90 derece sıcaklığındaki terleme odasına girdiğinizde vücudunuzdaki 2-3 milyon ter bezi alarm verecek ve hızla çalışmaya başlayacaktır. Az önce duş ile açtığınız. Gözeneklerden zararlı ve istenmeyen maddeler vücudunuzdan dışarı çıkacaktır.

Bir Havlu Serin,
Oturma grubuna yumuşak bir havlu serin. Bu konforunuzu artıracağı gibi terinizi de emecek,saunanızın temiz ve hijyenik kalmasına yardımcı olacaktır.Oturma grubunun sıcağına da direk temasınızı önleyecektir.

Terleyin,
Sauna bir ter banyosudur. İyice terleyinceye kadar bekleyin. Genelde 8- 12 dak. yetecektir. Süre kişiden kişiye değişebilir. Odanın sıcaklığını artırmak terlemeyi kolaylaştırmaz, aksine zorlaştırır. Çok sıcak bir hava olursa ter daha yüzeye çıkmadan kuruyacaktır. 80-90 derece yeterlidir. Maksimum 100 derece olmalıdır.

Mola Verin,
Terleme odasından çıkıp bir teras veya balkonda soğuyun veya soğuk bir duş alın. Bu terleme-soğuma işlemini kaç defa yapacağınız size kalmıştır. Genelde üç seans yeterlidir.

Tamamen Kuruyun,
Sauna banyonuz bittikten sonra giyinmek için acele etmeyin. Terlemeniz tamamen durmadan üzerinize bornoz bile almayın. Bu da terleme kadar önemli bir faktördür. Vücudunuzun dengesini kurması için ona zaman tanıyın.

Serin İçecekler İçin,
Banyonuzdan sonra alkollü veya gazlı içecekler içmeyin. Daha çok taze meyve sularını tercih edin.

Dinlenin
Saunada yarım saat jogging yapmış kadar kalori kaybettiniz.Sessiz bir ortamda dinlenin.

Artık Hazırsınız.
Hayatın hızlı ritmine herkesten daha fazla hazırsınız!

Sauna ve Sağlık

Kan Basıncı
Sauna derideki kılcal damarları genişletir, bu da kan basıncının düşmesine neden olur. Saunaya girmeden önce kan şekerinizi artıracak yiyecekler yerseniz tansiyonunuzun düşmesini engellersiniz. Ama kan basıncına saunadan daha çok tuz ve alkol etki eder. Bunlara dikkat etmek daha önemlidir.

Alkol ve Kan Basıncı
Birçok insan terleme arası dinlenme seanslarında bir veya iki bira almaktan hoşlanırlar. Buna karşın düşük kan basıncı ve alkol alımı saunayla iyi gitmeyen iki şeydir.

1- litre şarap veya 3,5 litre biraya denk alkol alan kişilerin saunadaki kardiovasküler tepkileri üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bunlarla birlikte meyve suyu içerek saunaya giren kimseleri de gözlemlemiştir. Alkol alan ve almayan kişiler arasında şu iki fark dışında bir farklılık görülmemiştir; alkol alan kişilerin kan basınçları düşmüş (23mm-civa sistolik basınç) ve kortizol seviyeleri yükselmiştir. Bu durum yaşlı kimselerde ve daha önce kalp rahatsızlıkları geçirmiş kimselerde tehlikeli olabilir. Sonuç olarak saunaya kanda fazla alkol varken girmek sakıncalıdır. Gerçek bir sauna keyfi yaşamak istiyorsanız taze meyve suları içiniz.

Ağırlık Kaybı
Sauna size kilo kaybettirmez. Saunada kalori yakarsınız (30 dakikalık saunada 300-500 kalori) ama bu kısa bir koşuda olduğu kadardır. Bazı hanımlar sauna öncesi ve sonrasında tartıldıklarında kilo kaybettiklerini fark edeceklerdir. Ama kaybettikleri sadece sudur ve birkaç saat içinde geri alınacaktır. Saunada çalışan tek kasınız kalp kasınızdır.

Toksinlerden Arınma
Saunada zararlı toksinlerden arınıldığına inanılmaktadır. İyice açılan gözenekler terlemeyle bu toksinleri dışarı atarlar.

Kolesterol
Saunanın kolesterol üzerine etkisi için bilimsel bir veri olmamakla birlikte Finlandiya Sauna Birliğine saunanın kolesterolü düşürdüğünü anlatan mektuplar gelmektedir.

Sıvı Dengesi
Saunadaki 15 dakikalık terleme seansı sonunda yaklaşık 1 litre su kaybedersiniz. İnsan için günlük su kaybı miktarı 0,5-1,5 litredir. Saunadan sonra alacağınız içeceklerle vücudun sıvı dengesi korunur hem de toksinleri atmış olursunuz. Sauna vücut için bir sıvı devir-daimi sağlar; kirli su dışarı atılırken, temiz su içeri alınır.

Hamilelik ve Çocuklar
Hamilelerin saunaya girmesi tavsiye edilmez. Kendileri için olmasa bile karınlarında büyüyen bebek için iyi olmayabilir. Çocukların vücut sistemleri ergin insanlara göre daha hassastır. Bu sebeple saunaya giren çocuklarınızın istedikleri zaman çıkmasına müsaade edin.

Negatif İyonların Pozitif Etkisi
Fizyolojik olarak negatif iyonlar saunada sıcaklık kadar önemlidir. Saunadaki negatif iyonların insan üzerine etkisi birkaç yıl önce keşfedilmiş, gazete ve bilimsel dergilerde büyük başlıklar altında konu olmuştur. Negatif iyonlar, insanın rahatlamasını sağlar ve sistemlerinin çalışmasını kolaylaştırır. 1950'li yılların başında bilim insanları negatif iyonların vücut fonksiyonlarımız üzerinde önemli etkileri olduğunu fark ettiler. Havadan soluyarak aldığımız negatif iyonların yokluğu veya pozitif iyon fazlalığı vücutta fiziksel hasara yol açmaktadır. Negatif iyonların günlük yaşantımızda oynadığı rol araştırılmaktadır.

İyon, basitçe artı veya eksi yüklü bir moleküldür. İyonizasyon veya iyonlaşma, yeterli enerjiyi bularak molekülün bir elektronunu atması veya bir elektron alması ile (+) veya (-) değer almasına denir. Elektron (-) yüklüdür ve molekülden atılmasıyla molekül (+) hale gelir. Atılan elektron ise (-) yüklü bir molekül olur.

İyonizasyona en çok radyoaktif olaylar ve kozmik ışınlar sebep olur. Bunun dışında ateş, yangın, suyun çarpması (şelaleler, dalgalarını çarpışması gibi) ve bitkilerin yaptığı fotosentez de negatif iyon oluşturur. Avrupalılar, havalimanlarına, bankalara, hastanelere, yolcu taşıma araçlarına, uçaklara ve birçok işyerlerine iyon jeneratörleri yerleştirmişlerdir. Avrupa ve Rusya'da yanık olaylarında, incinmelerde ve hatta kanserin tedavisinde iyon terapisi uygulamaktadırlar.

Negatif iyonların ter banyosundaki yerinin keşfedilmesi ise sauna sobası üreticilerinin trendlerini artırmak için yaptıkları araştırmalarla olmuştur. Çok sıcak taşlar üzerine serpilen su aniden yüksek enerjiyle yüklenmektedir. Bu da çok hızlı bir şekilde genleşmesine sebep olur. Sıvı halden gaz haline normalden daha ani bir biçimde geçerken, havaya negatif iyonlar saçar. Finlilerin saunada binlerce yıldır neden bu kadar huzurlu ve mutlu oldukları anlaşılmıştır. Bunun sebebi negatif iyonların insanın kendini iyi hissetmesini sağlayan etkisidir.

Buna karşın, eğer taşlar yeteri kadar ısıtılmazsa serpilen suyun havaya pozitif iyonlar saçtığı gözlemlenmiştir. Bu da sauna yapan kimselerin kendini rahatsız hissetmelerini sağlayacaktır. Finlandiya Sauna Birliğinin sauna sobası üreticilerine bu konuda yaptırımları ve tasarım tavsiyeleri vardır. Taşların gerekli ısıya ulaşmaları oldukça önem taşımaktadır. Aynı zamanda odadaki zayıf havalandırma sistemi de pozitif iyon oluşumuna sebep olmaktadır.

Sauna Ağaçları

Saunalar portatif ve sabit tipte olmak üzere iki farklı çeşitte imal edilirler.

1. Sabit özellikteki saunalar klasik üretim şekliyle yapılan saunalardır. Genellikle kapalı oda şeklinde ahşap dış duvar kullanılmadan imal edilen saunalar çoğunluktadır, böyle sauna kabinlerinde odanın sadece ahşap iç kaplaması yapılır. Sauna kurulacak yere göre ölçülendirilip yerinde montajı yapılır. Çoğu zaman konutlarda sauna için önceden bir yer bırakılmıştır, ardiye olarak kullanılan küçük bir oda, kullanılmayan bir 2. tuvalet veya ebeveyn banyosu sauna imalatı için ideal alanlardır.

2. Portatif Sauna kabinlerinde ise durum farklıdır. Sauna kabinleri standart ölçülerde yapılır. Önceden ölçülendirme yapılmadan sipariş edilebilir. İstenilen alana kısa süre içinde kolaylıkla kurulur ve gerektiğinde basit bir şekilde sökülüp başka bir alana monte edilebilir.

Kabinlerin yüzeylerinde kullanılacak ağaçlarda alternatifler bulunduğundan seçimi müşteriye bırakmaktayız.

Finlandiya çamı fırınlı ve budaksızdır. Budaksız olması önemli çünkü budak, 90 derece sıcaklıkta düşer ya da akar.

Budaklı bir görünüm isteyenler için Finlandiya Ladini kullanıyoruz. Bunun özelliği kelepçeli budak yapısı sebebiyle düşme ve akma yapmaması. Almanya'da ve Finlandiya'da yapılan saunaların yüzde yetmişi bu ağaçtan yapılıyor.

Daha doğal bir görünüm için Ladin, tercih edilen bir ağaç.

Fin çamına alternatif olarak Akdeniz Çamı da kullanılmaktadır.

Oturma gruplarında ise ısınmama özelliği olan Abachi ağacı kullanıyoruz. Abachi, kıymıksız ve Afrika kökenli bir ağaçtır. Kabin yüzeylerinde kullanılan ağaçlar, her ülkenin kendine özgü ağacı olabilirken, oturma gruplarında mutlaka ısınmayan, sırtınızı yakmayan Abachi ağacı kullanılmak zorunda.

Sauna üretiminde kullanılan ağaçlarda herhangi bir kaplama olmaz, doğal olarak kullanılır. Sadece Kuzey ülkelerinde yetişen ağaçlar ile istenilen yüksek kalitede sauna elde edilebilir. Ağaçlar serthava koşullarında yavaş büyürler bundan dolayı daha sağlam ve dirençli yapıları vardır. Özel olarak hazırlanmış Lambriler 100-120 °C'de fırınlanmıştır.

Aşağıdaki ağaç çeşitleri sauna yapımında kullanılmaktadır.


Apachi (Ayous) : Abachi (Ayos) ağacı, diğer Afrika kökenli ağaçların arasında en kolay işlenme potansiyeline sahip ağaç türüdür, kolay şekil alır. Krem beyaz ile açık saman sarısı arasında bir renge sahiptir. Budaksız reçinesiz ve düz damar dokuludur. Bu ahşap türünün seçilmesinin en önemli sebebi, saunanın içindeki yüksek sıcaklıklarda uzun süre soğuk kalabilmesidir. Böylece cildin temas ettiği her bölgede kullanılabilir. Genellikle saunanın iç donanımlarında kullanılır.


Hemlock: Hemlock ( Tsuga Heterophylla), uzun bir ağaçtır. 30-50 m yüksekliğe kadar büyür. Ahşabı düz dokuludur. Ağacın özü ile kabuk altı arasında çok az renk farkı vardır. Bu da ahşabın hemen hemen her yerinde aynı açık deve tüyü renginde olmasını sağlar. Düz ve ince grenlidir. Zımparalandığında ipek gibi bir yüzeye sahip olur. Reçine yoktur. Kuru saunalar için ideal bir sauna kaplamasıdır. Amerika'nın kuzeybatı kıyılarında yetişir.


Sedir: Kuzey Afrika,Güney Anadolu ve Lübnan,Kıbrıs ile Himalayalar ve Nepal de yayılış göstermektedir. Dayanıklılığı ile bilinen ve kendine özgü çok hoş aromatik kokusu olan bir ağaçtır. Düşük reçineli ve az budaklı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle sauna üretiminde yayğın olarak kullanılmaktadır.Sedir Saunanın sıcak ve ayrıca nemli ortamında yapısında bulunan ve tamamen doğal olan kokular yayarak insanın vücudunu ve ruhunu rahatlatır. Sedir sauna için oldukça kullanışlı bir ağaçtır.Fin Çamı (Sarıçam): İskandinav ülkeleri (Finlandiya, İsveç, Norveç), Kafkaslar, Sibirya ve Kuzey Asya'da yayılış gösterir. Soğuk ve sert hava koşullarında yetiştiklerinden dolayı yavaş büyümeleri sebebiyle güçlü ve dirençli bir yapıya sahip olurlar. Sarıçamda kesinlikle budak bulunmaz ve reçine oranı çok düşüktür. Düzgün damar yapısı ve rengi ile kendine özgü sade ve çok hoş bir görünüme sahiptir. Fin çamı sauna üretimi için en iyi özellikleri barındıran ağaçlardan birisidir. Bu özelliklerinden dolayı saunada inceliği, sadeliği ve aynı zamanda kaliteyi arayanlar tarafında oldukça sık tercih edilmektedir.


Avrupa Ladini : Kuzey ve Orta Avrupa'da doğal olarak yetişir. Ülkemizde doğal olarak bulunmamakla beraber park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Nem isteği yüksek, ısı isteği azdır. Yaz kuraklığına, zehirli gazlara karşı duyarlıdır. Hemen hemen sarıçam ile aynı özellikleri taşısa da farklı olarak yapısında küçük budaklar barındırır. Sauna içindeki sıcak ortama karşı oldukça dirençlidir. En yüksek sıcaklıklarda bile kesinlikle budaklarında bir dökülme ya da reçine sızdırması gibi bir durum söz konusu olmaz.


Fin Ladini: Bir iskandinav ağacıdır, hemen hemen fin çamı ile aynı özellikleri taşımaktadır. Ama farklı olarak yapısında küçük budaklar barındırır. Budaklı yapısıyla öteki sauna ahşaplarıdan farklı olarak çok özel ve değişik bir görünüme sahiptir. Soğuk ve sert bir iklimde büyüdüğü için çok dayanıklı bir yapıya sahiptir. Sauna içindeki sıcak ortama karşı oldukça dirençlidir. En yüksek sıcaklıklarda bile kesinlikle budaklarında bir dökülme ya da reçine sızdırması gibi bir durum söz konusu olmaz. Aşırı sıcak ve nemli ortamlarda uzun yıllar kullanılmasına karşın ağacın sağlam ve düz yapısını bozamaz

Akdeniz Çamı: Genellikle Akdeniz' e kıyısı olan ülkelerde yetişir ve SAUNA imalatı için oldukça kullanışlı olan bir ağaçtır. Orta şiddette darbeye dayanıklı olan bir ağaç olmasının yanında kolay işlenebilme özelliği vardır. Yapısı itibariyle oluklu ve düz lambiri olmak üzere ikiye ayrılır. Genellikle budaksız bir yapısı bulunur ve reçine oranı da oldukça düşüktür. En az iskandinav ağaçları kadar sağlam olmakla birlikte yine aynı şekilde ısıyı üzerinde barındırmaz. Oldukça hoş bir görünüme sahip olması ve diğer sauna ağaçlarına göre daha kolay temin edildiğinden dolayı üretim maliyeti düşüktür. Bu nedenle sauna üretiminde çoğu kişi tarafından en çok tercih edilen ağaçtır.

Dirençli, pürüzsüz, temiz bir cilt huzurlu bedenler için

Sauna "kuru buhar banyosu" olarak tanımlanabilir ve geleneksel Fin hamamı olarak da bilinir. Saunada loş bir ışık vardır, sessizce ve rahatça oturulur. Sıcaklık genellikle 80°C ila 110°C'dir.

Aşırı sıcak ile terleme yoluyla vücuttan toksik maddelerin atılmasını, gözeneklerin temizlenmesini sağlamaktadır. Sauna dolaşım sistemini hızlandırarak toksin atmanızı ve oksijenin hücrelere daha yoğun gitmesini sağlar.

Sauna, beden ve ruh sağlığı için mükemmel bir ortam sağlar. Uyumlu bir sıcaklıkla toksinlerin atılması, dinlenme ve ardından soğuk su ile alınan duş, kan dolaşımını düzenler, gerginliği azaltır, dinlenme ve huzur sağlar.

Sauna Kullanma Tavsiyeleri

Gerçek sauna keyfi için;

Yeterli Vakit Ayırın,
Sauna için kendinize yeterli vakti ayırın. Acele etmeyin ve keyfini çıkartın. Düşünlerinizden ve stresinizden arınmak için bu önemli bir başlangıçtır. Sauna için ortalama 1- 1,5 saat vakit yeterlidir.

Hafif Duş Alın,
Hayatın hızlı ritminden ayrılıp kendinizle baş başa kaldıktan sonra yapacağınız ilk şey iyi bir duş almak olmalıdır. Genel hijyen için bu önemlidir. Hele sıcak yaz günlerinde veya spordan sonra bunun önemi daha da artar. Terleme odasına girmeden önce kurulanmak tercihinize kalmıştır.

Saunaya Girin,
80-90 derece sıcaklığındaki terleme odasına girdiğinizde vücudunuzdaki 2-3 milyon ter bezi alarm verecek ve hızla çalışmaya başlayacaktır. Az önce duş ile açtığınız. Gözeneklerden zararlı ve istenmeyen maddeler vücudunuzdan dışarı çıkacaktır.

Bir Havlu Serin,
Oturma grubuna yumuşak bir havlu serin. Bu konforunuzu artıracağı gibi terinizi de emecek,saunanızın temiz ve hijyenik kalmasına yardımcı olacaktır.Oturma grubunun sıcağına da direk temasınızı önleyecektir.

Terleyin,
Sauna bir ter banyosudur. İyice terleyinceye kadar bekleyin. Genelde 8- 12 dak. yetecektir. Süre kişiden kişiye değişebilir. Odanın sıcaklığını artırmak terlemeyi kolaylaştırmaz, aksine zorlaştırır. Çok sıcak bir hava olursa ter daha yüzeye çıkmadan kuruyacaktır. 80-90 derece yeterlidir. Maksimum 100 derece olmalıdır.

Mola Verin,
Terleme odasından çıkıp bir teras veya balkonda soğuyun veya soğuk bir duş alın. Bu terleme-soğuma işlemini kaç defa yapacağınız size kalmıştır. Genelde üç seans yeterlidir.

Tamamen Kuruyun,
Sauna banyonuz bittikten sonra giyinmek için acele etmeyin. Terlemeniz tamamen durmadan üzerinize bornoz bile almayın. Bu da terleme kadar önemli bir faktördür. Vücudunuzun dengesini kurması için ona zaman tanıyın.

Serin İçecekler İçin,
Banyonuzdan sonra alkollü veya gazlı içecekler içmeyin. Daha çok taze meyve sularını tercih edin.

Dinlenin
Saunada yarım saat jogging yapmış kadar kalori kaybettiniz.Sessiz bir ortamda dinlenin.

Artık Hazırsınız.
Hayatın hızlı ritmine herkesten daha fazla hazırsınız!

Sauna ve Sağlık

Kan Basıncı
Sauna derideki kılcal damarları genişletir, bu da kan basıncının düşmesine neden olur. Saunaya girmeden önce kan şekerinizi artıracak yiyecekler yerseniz tansiyonunuzun düşmesini engellersiniz. Ama kan basıncına saunadan daha çok tuz ve alkol etki eder. Bunlara dikkat etmek daha önemlidir.

Alkol ve Kan Basıncı
Birçok insan terleme arası dinlenme seanslarında bir veya iki bira almaktan hoşlanırlar. Buna karşın düşük kan basıncı ve alkol alımı saunayla iyi gitmeyen iki şeydir.

1- litre şarap veya 3,5 litre biraya denk alkol alan kişilerin saunadaki kardiovasküler tepkileri üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bunlarla birlikte meyve suyu içerek saunaya giren kimseleri de gözlemlemiştir. Alkol alan ve almayan kişiler arasında şu iki fark dışında bir farklılık görülmemiştir; alkol alan kişilerin kan basınçları düşmüş (23mm-civa sistolik basınç) ve kortizol seviyeleri yükselmiştir. Bu durum yaşlı kimselerde ve daha önce kalp rahatsızlıkları geçirmiş kimselerde tehlikeli olabilir. Sonuç olarak saunaya kanda fazla alkol varken girmek sakıncalıdır. Gerçek bir sauna keyfi yaşamak istiyorsanız taze meyve suları içiniz.

Ağırlık Kaybı
Sauna size kilo kaybettirmez. Saunada kalori yakarsınız (30 dakikalık saunada 300-500 kalori) ama bu kısa bir koşuda olduğu kadardır. Bazı hanımlar sauna öncesi ve sonrasında tartıldıklarında kilo kaybettiklerini fark edeceklerdir. Ama kaybettikleri sadece sudur ve birkaç saat içinde geri alınacaktır. Saunada çalışan tek kasınız kalp kasınızdır.

Toksinlerden Arınma
Saunada zararlı toksinlerden arınıldığına inanılmaktadır. İyice açılan gözenekler terlemeyle bu toksinleri dışarı atarlar.

Kolesterol
Saunanın kolesterol üzerine etkisi için bilimsel bir veri olmamakla birlikte Finlandiya Sauna Birliğine saunanın kolesterolü düşürdüğünü anlatan mektuplar gelmektedir.

Sıvı Dengesi
Saunadaki 15 dakikalık terleme seansı sonunda yaklaşık 1 litre su kaybedersiniz. İnsan için günlük su kaybı miktarı 0,5-1,5 litredir. Saunadan sonra alacağınız içeceklerle vücudun sıvı dengesi korunur hem de toksinleri atmış olursunuz. Sauna vücut için bir sıvı devir-daimi sağlar; kirli su dışarı atılırken, temiz su içeri alınır.

Hamilelik ve Çocuklar
Hamilelerin saunaya girmesi tavsiye edilmez. Kendileri için olmasa bile karınlarında büyüyen bebek için iyi olmayabilir. Çocukların vücut sistemleri ergin insanlara göre daha hassastır. Bu sebeple saunaya giren çocuklarınızın istedikleri zaman çıkmasına müsaade edin.

Negatif İyonların Pozitif Etkisi
Fizyolojik olarak negatif iyonlar saunada sıcaklık kadar önemlidir. Saunadaki negatif iyonların insan üzerine etkisi birkaç yıl önce keşfedilmiş, gazete ve bilimsel dergilerde büyük başlıklar altında konu olmuştur. Negatif iyonlar, insanın rahatlamasını sağlar ve sistemlerinin çalışmasını kolaylaştırır. 1950'li yılların başında bilim insanları negatif iyonların vücut fonksiyonlarımız üzerinde önemli etkileri olduğunu fark ettiler. Havadan soluyarak aldığımız negatif iyonların yokluğu veya pozitif iyon fazlalığı vücutta fiziksel hasara yol açmaktadır. Negatif iyonların günlük yaşantımızda oynadığı rol araştırılmaktadır.

İyon, basitçe artı veya eksi yüklü bir moleküldür. İyonizasyon veya iyonlaşma, yeterli enerjiyi bularak molekülün bir elektronunu atması veya bir elektron alması ile (+) veya (-) değer almasına denir. Elektron (-) yüklüdür ve molekülden atılmasıyla molekül (+) hale gelir. Atılan elektron ise (-) yüklü bir molekül olur.

İyonizasyona en çok radyoaktif olaylar ve kozmik ışınlar sebep olur. Bunun dışında ateş, yangın, suyun çarpması (şelaleler, dalgalarını çarpışması gibi) ve bitkilerin yaptığı fotosentez de negatif iyon oluşturur. Avrupalılar, havalimanlarına, bankalara, hastanelere, yolcu taşıma araçlarına, uçaklara ve birçok işyerlerine iyon jeneratörleri yerleştirmişlerdir. Avrupa ve Rusya'da yanık olaylarında, incinmelerde ve hatta kanserin tedavisinde iyon terapisi uygulamaktadırlar.

Negatif iyonların ter banyosundaki yerinin keşfedilmesi ise sauna sobası üreticilerinin trendlerini artırmak için yaptıkları araştırmalarla olmuştur. Çok sıcak taşlar üzerine serpilen su aniden yüksek enerjiyle yüklenmektedir. Bu da çok hızlı bir şekilde genleşmesine sebep olur. Sıvı halden gaz haline normalden daha ani bir biçimde geçerken, havaya negatif iyonlar saçar. Finlilerin saunada binlerce yıldır neden bu kadar huzurlu ve mutlu oldukları anlaşılmıştır. Bunun sebebi negatif iyonların insanın kendini iyi hissetmesini sağlayan etkisidir.

Buna karşın, eğer taşlar yeteri kadar ısıtılmazsa serpilen suyun havaya pozitif iyonlar saçtığı gözlemlenmiştir. Bu da sauna yapan kimselerin kendini rahatsız hissetmelerini sağlayacaktır. Finlandiya Sauna Birliğinin sauna sobası üreticilerine bu konuda yaptırımları ve tasarım tavsiyeleri vardır. Taşların gerekli ısıya ulaşmaları oldukça önem taşımaktadır. Aynı zamanda odadaki zayıf havalandırma sistemi de pozitif iyon oluşumuna sebep olmaktadır.

Sauna Ağaçları

Saunalar portatif ve sabit tipte olmak üzere iki farklı çeşitte imal edilirler.

1. Sabit özellikteki saunalar klasik üretim şekliyle yapılan saunalardır. Genellikle kapalı oda şeklinde ahşap dış duvar kullanılmadan imal edilen saunalar çoğunluktadır, böyle sauna kabinlerinde odanın sadece ahşap iç kaplaması yapılır. Sauna kurulacak yere göre ölçülendirilip yerinde montajı yapılır. Çoğu zaman konutlarda sauna için önceden bir yer bırakılmıştır, ardiye olarak kullanılan küçük bir oda, kullanılmayan bir 2. tuvalet veya ebeveyn banyosu sauna imalatı için ideal alanlardır.

2. Portatif Sauna kabinlerinde ise durum farklıdır. Sauna kabinleri standart ölçülerde yapılır. Önceden ölçülendirme yapılmadan sipariş edilebilir. İstenilen alana kısa süre içinde kolaylıkla kurulur ve gerektiğinde basit bir şekilde sökülüp başka bir alana monte edilebilir.

Kabinlerin yüzeylerinde kullanılacak ağaçlarda alternatifler bulunduğundan seçimi müşteriye bırakmaktayız.

Finlandiya çamı fırınlı ve budaksızdır. Budaksız olması önemli çünkü budak, 90 derece sıcaklıkta düşer ya da akar.

Budaklı bir görünüm isteyenler için Finlandiya Ladini kullanıyoruz. Bunun özelliği kelepçeli budak yapısı sebebiyle düşme ve akma yapmaması. Almanya'da ve Finlandiya'da yapılan saunaların yüzde yetmişi bu ağaçtan yapılıyor.

Daha doğal bir görünüm için Ladin, tercih edilen bir ağaç.

Fin çamına alternatif olarak Akdeniz Çamı da kullanılmaktadır.

Oturma gruplarında ise ısınmama özelliği olan Abachi ağacı kullanıyoruz. Abachi, kıymıksız ve Afrika kökenli bir ağaçtır. Kabin yüzeylerinde kullanılan ağaçlar, her ülkenin kendine özgü ağacı olabilirken, oturma gruplarında mutlaka ısınmayan, sırtınızı yakmayan Abachi ağacı kullanılmak zorunda.

Sauna üretiminde kullanılan ağaçlarda herhangi bir kaplama olmaz, doğal olarak kullanılır. Sadece Kuzey ülkelerinde yetişen ağaçlar ile istenilen yüksek kalitede sauna elde edilebilir. Ağaçlar serthava koşullarında yavaş büyürler bundan dolayı daha sağlam ve dirençli yapıları vardır. Özel olarak hazırlanmış Lambriler 100-120 °C'de fırınlanmıştır.

Aşağıdaki ağaç çeşitleri sauna yapımında kullanılmaktadır.


Apachi (Ayous) : Abachi (Ayos) ağacı, diğer Afrika kökenli ağaçların arasında en kolay işlenme potansiyeline sahip ağaç türüdür, kolay şekil alır. Krem beyaz ile açık saman sarısı arasında bir renge sahiptir. Budaksız reçinesiz ve düz damar dokuludur. Bu ahşap türünün seçilmesinin en önemli sebebi, saunanın içindeki yüksek sıcaklıklarda uzun süre soğuk kalabilmesidir. Böylece cildin temas ettiği her bölgede kullanılabilir. Genellikle saunanın iç donanımlarında kullanılır.


Hemlock: Hemlock ( Tsuga Heterophylla), uzun bir ağaçtır. 30-50 m yüksekliğe kadar büyür. Ahşabı düz dokuludur. Ağacın özü ile kabuk altı arasında çok az renk farkı vardır. Bu da ahşabın hemen hemen her yerinde aynı açık deve tüyü renginde olmasını sağlar. Düz ve ince grenlidir. Zımparalandığında ipek gibi bir yüzeye sahip olur. Reçine yoktur. Kuru saunalar için ideal bir sauna kaplamasıdır. Amerika'nın kuzeybatı kıyılarında yetişir.


Sedir: Kuzey Afrika,Güney Anadolu ve Lübnan,Kıbrıs ile Himalayalar ve Nepal de yayılış göstermektedir. Dayanıklılığı ile bilinen ve kendine özgü çok hoş aromatik kokusu olan bir ağaçtır. Düşük reçineli ve az budaklı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle sauna üretiminde yayğın olarak kullanılmaktadır.Sedir Saunanın sıcak ve ayrıca nemli ortamında yapısında bulunan ve tamamen doğal olan kokular yayarak insanın vücudunu ve ruhunu rahatlatır. Sedir sauna için oldukça kullanışlı bir ağaçtır.Fin Çamı (Sarıçam): İskandinav ülkeleri (Finlandiya, İsveç, Norveç), Kafkaslar, Sibirya ve Kuzey Asya'da yayılış gösterir. Soğuk ve sert hava koşullarında yetiştiklerinden dolayı yavaş büyümeleri sebebiyle güçlü ve dirençli bir yapıya sahip olurlar. Sarıçamda kesinlikle budak bulunmaz ve reçine oranı çok düşüktür. Düzgün damar yapısı ve rengi ile kendine özgü sade ve çok hoş bir görünüme sahiptir. Fin çamı sauna üretimi için en iyi özellikleri barındıran ağaçlardan birisidir. Bu özelliklerinden dolayı saunada inceliği, sadeliği ve aynı zamanda kaliteyi arayanlar tarafında oldukça sık tercih edilmektedir.


Avrupa Ladini : Kuzey ve Orta Avrupa'da doğal olarak yetişir. Ülkemizde doğal olarak bulunmamakla beraber park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Nem isteği yüksek, ısı isteği azdır. Yaz kuraklığına, zehirli gazlara karşı duyarlıdır. Hemen hemen sarıçam ile aynı özellikleri taşısa da farklı olarak yapısında küçük budaklar barındırır. Sauna içindeki sıcak ortama karşı oldukça dirençlidir. En yüksek sıcaklıklarda bile kesinlikle budaklarında bir dökülme ya da reçine sızdırması gibi bir durum söz konusu olmaz.


Fin Ladini: Bir iskandinav ağacıdır, hemen hemen fin çamı ile aynı özellikleri taşımaktadır. Ama farklı olarak yapısında küçük budaklar barındırır. Budaklı yapısıyla öteki sauna ahşaplarıdan farklı olarak çok özel ve değişik bir görünüme sahiptir. Soğuk ve sert bir iklimde büyüdüğü için çok dayanıklı bir yapıya sahiptir. Sauna içindeki sıcak ortama karşı oldukça dirençlidir. En yüksek sıcaklıklarda bile kesinlikle budaklarında bir dökülme ya da reçine sızdırması gibi bir durum söz konusu olmaz. Aşırı sıcak ve nemli ortamlarda uzun yıllar kullanılmasına karşın ağacın sağlam ve düz yapısını bozamaz

Akdeniz Çamı: Genellikle Akdeniz' e kıyısı olan ülkelerde yetişir ve SAUNA imalatı için oldukça kullanışlı olan bir ağaçtır. Orta şiddette darbeye dayanıklı olan bir ağaç olmasının yanında kolay işlenebilme özelliği vardır. Yapısı itibariyle oluklu ve düz lambiri olmak üzere ikiye ayrılır. Genellikle budaksız bir yapısı bulunur ve reçine oranı da oldukça düşüktür. En az iskandinav ağaçları kadar sağlam olmakla birlikte yine aynı şekilde ısıyı üzerinde barındırmaz. Oldukça hoş bir görünüme sahip olması ve diğer sauna ağaçlarına göre daha kolay temin edildiğinden dolayı üretim maliyeti düşüktür. Bu nedenle sauna üretiminde çoğu kişi tarafından en çok tercih edilen ağaçtır.