BİLGİLER

SPA (Jakuzi- Masaj Havuzu)

Latinçe kökenli bir kelime olan “Sanitas Per Aquam”yani “Sudan Gelen Sağlık” Romalılardan bugüne kadar uygulanan su terapilerine verilen genel isimdir.


Genel anlamda sağlık, zindelik, estetik ve güzelliği, su ve suyun iyileştirici gücüyle geri kazanılması demek olan SPA, suyun sıcak, soğuk ve farklı biçimlerde (akıtma, damlama, duşlama, püskürtme) uygulanması ile kazanılan dinlenme ve ferahlama duygularının edinildiği bütünleyici terapi anlamında kullanılmaktadır.


Su terapisinin insanlar üzerindeki tartışılmaz etkisi önemini arttırmaktadır. Geçmişten günümüze, değişen taleplere paralel olarak, kaplıcalarda başlayan sıcak su terapisi günümüzde evlerimize kadar girmiş, SPA konsepti içerisinde yerini almış bulunmaktadır.

Suyun essiz gücü günün stresini, yorgunluğunu alır, ağrıyan adalelerinizi, sırtınızı, eklemlerinizi, spor yada aşırı yüklenmelerle gerilen kaslarınızı masajla rahatlatır.

Jakuzi motor aracılığı ile uygun boyut ve dizayndaki küvetlere monte edilen su jetleri ile küvetin içine su ve hava püskürten bir sistemdir.

Bilindiği gibi hidromasajın basit tanımı, su ile yapılan masajdır. Bunun en ideal uygulandığı yer ise banyo küvetleri, kompakt duş kabinleri ya da SPA tabir edilen masaj havuzlarına aplike edilmiş hidromasaj kombinasyonlarıdır. Bu kombinasyonlarda suyun, buharın ve havanın hem fiziki hem de terapik etkilerinden yararlanılmaktadır.

Hidroterapide asıl olan suyun hareketi sonucu ortaya çıkan insan vücudunun verdiği pozitif tepkidir. Su vücuda enerji kazandırır, vücudu toksinlerden arındırır ve vücut ısısını dengeler. Suyla birlikte farklı bitkiler ve mineraller uygulandığında ise suyun 1001 mucizesine yenilerinin katıldığı kanıtlanmıştır.

Jetlerin masaj etkisinin sıcak suyun iyileştirici özelliğiyle birleşmesiyle asla spadan çıkmak istemeyeceksiniz. İster yalnız başınıza olun, ister özel arkadaşlarınızla ya da ailenizle, birlikte olunacak çok özel bir yerdir. Onu kullanmanın en iyi yararının uzun bir günün getirdiği zorluk ve sıkıntılarla başa çıkmada size güç vermek olduğunun farkına varacaksınız. Arka bahçenizdeki ailece tatiller, bütün aileyi birbirine daha da yakınlaştıracaktır. Daha iyi uyuyup kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve evet bir spanın günümüzün aceleci ve koşuşturmacı hayat tarzında zaman zaman kaybedilen şehveti de tekrardan alevlendirdiği ispatlanmıştır. Bir spa vücüdu, aklı ve ruhu iyileştirir.

Hidromasajın başlıca etkilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Kan dolaşımını hızlandırarak toksinlerin vücuttan atılmasında,
 • Sinir uçlarını uyararak bazı ağrıların dinmesinde,
 • Metabolizma ve sinir sistemindeki bazı rahatsızlıklarda,
 • Aşırı kilonun yol açtığı rahatsızlıklarda,
 • Uykusuzluk sorunlarında,
 • Stres ile mücadelede,
 • Dolaşım sistemi bozukluklarında,
 • Sindirimle ilgili rahatsızlıklarda,
 • Kas, kemik ve eklem ağrılarının tedavisinde destekleyici rol oynamaktadır

Portatif SPA masaj havuzları

Hoş, Ilık, rahatlatıcı SPA nıza girmek ne kadar muhteşem bir duygu.

Jetlerin masaj etkisinin sıcak suyun iyileştirici özelliğiyle birleşmesiyle asla SPA dan çıkmak istemeyeceksiniz. İster yalnız başınıza olun, ister özel arkadaşlarınızla ya da ailenizle, birlikte olunacak çok özel bir yerdir. Arka bahçenizdeki ailece tatiller, bütün aileyi birbirine daha da yakınlaştıracaktır.

Onu kullanmanın en iyi yararının uzun bir günün getirdiği zorluk ve sıkıntılarla başa çıkmada size güç vermek olduğunun farkına varacaksınız.

 • Led ışıklı fıskiye,
 • Özel “hot tub” oturma yerleri ile 7 yetişkine kadar rahat oturum,
 • Dahili ses ve aydınlatma sistemleri gibi zengin özelliklerle donatılmış lüks tasarımlar,
 • Bakım gerektirmeyen kullanıcı dostu gövde,
 • Özel alaşımlı (Fortiflex™ – HDPE – High Density Polyethylene) çok güçlü kabuk,
 • Gelişmiş otomatik kontrol sistemi (Balboa® Control System) ile kolay kullanım
 • 11 farklı jet grubu ve 61 adete kadar jet başlığı ile boyundan, ayaklara kadar masaj uygulaması
 • Hiçbir tesisat ve ekipman gerektirmeyen kolay kurulum
 • Tam izolasyonlu deri termal örtü,
 • Tam otomatik gövde kumanda sistemi,
 • Tamamen Avrupa menşei malzeme ve üretim,
 • 2 yıl garanti.

Betonarme SPA Masaj Havuzları

Masaj havuzu, suyun, havanın itmesi ile köpüren ve insanların içinde aynı anda veya ayrı ayrı bulundukları, içinde sürekli temiz su sirkülasyonu olan havuzlardır. Su sıcaklığı en çok 37 oC’dir.

İç ve dış mekanlar için dizayn edilmiş betonarme masaj havuzları, müstakil olarak yada yüzme havuzlarının bir bölümü olarak planlanmaktadır.

Müstakil masaj havuzları, kullanıcılarının diğer havuz tesislerine geçmesi mümkün olmayacak şekildedirler. Masaj havuzlarında kullanıcıların oturma yerleri açıkça belli olacak şekilde düzenlenmelidir. Her oturma yeri için en az 0.4 m3 su hacmi öngörülmelidir. Hacimleri en az 1.6 m3 ve su derinliği en çok 1.00 mt olmalıdır.

Kombine kullanımlı masaj havuzları, yüzme havuzunun içinde yapılmıştır ve yüzenler isteklerine göre kullanabilirler. Tek tek her masaj havuzunun hacmi en az 1.6 m3, su derinliği en çok 1.0 mt olmalıdır. Bu tür tesislerin hazırlama ekipmanları kapasitesini uygun şekilde arttırılarak yüzme havuzunun hazırlama tesisi ile beraber veya ayrı hazırlama tesisi ile işletilebilirler.

Masaj havuzlarını skimmer veya üstten taşmalı sistem olarak planlanır. Her iki sistemde de masaj pompası ve hava ayar sistemi, isteğe bağlı olarak blower hava masaj sistemi, filtrasyon sistemi ve havuz suyunu ısıtmak amacıyla kullanılan eşanjör yer almaktadır.

Suyun hijyenini sağlamak amacıyla çeşitli dezenfeksiyon sistemleri kullanılabilmektedir.

Oturma yeri sayısına göre masaj havuzlarının su hacimleri aşağıdaki çizelgede verilmiştir.

Oturma yeri sayısı PHacim V m3Tolerans41.6+0.252.0+0.162.4+0.16 dan fazla, en çok 10 kişiP x 0.4+0.1

Güçlü ve bakım gerektirmeyen kullanıcı dostu gövde, aşınmaz yüzeyli özel alaşımlı Fortiflex™ HDPE (High Density Polyethylene) kabuk ile, Vikashield™ kabin ve Balboa® Kontrol Sisteminin otomatik mod ayarları sayesinde, siz sadece geriye yaslanıp SPA keyfinin tadını çıkarın.

İki inçlik yüksek akış kapasiteli PVC tesisat manifoldu sistemi, SPA boyunca suyu eşit dağıtır. Bu tasarım jet basıncının artabilmesi ve sabit kalabilmesi için özel olarak geliştirilmiştir. Ayrıca, farklı alanlara farklı basınç uygulayabilen gelişmiş jetlerimiz sayesinde, her kullanıcı, her bölgede ihtiyaç duyduğu SPA keyfini elde edebilir.

Hiçbir ekstra tesisat ve ekipman gerektirmeyen kolay kurulumu ile alanında benzersiz bu özelliklerin tamamı ile unutulmaz bir SPA deneyimi yaşayın.

Arkanıza yaslanın ve tadını çıkarın…

Copyright ©DNZ Havuz Tüm hakları saklıdır Web Tasarım Global Medya