GÖRSELLER

BİLGİLER

Süs havuzları, yüzme havuzları gibi su basıncı olan alanlarda su izolasyon uygulaması mutlaka yapılmalıdır. Yüzme havuzlarında kullanılan sular uzun bir süreçten geçirilerek arıtılmakta ve maliyetli bir süreç sonucunda kullanıma uygun olmaktadır. Su kaçakları nedeniyle hem yapıya zarar gelmekte hem de maliyet anlamında sıkıntı yaşanmaktadır

Havuz izolasyon malzemeleri denildiğinde aklımıza ilk olarak su yalıtım kimyasalları gelmelidir. Su yalıtım kimyasalları, havuz henüz inşaat aşamasındayken beton ile havuz zemini arasına uygulanan su geçirmez malzemelerdir.

Bu malzemeler genellikle çimento esaslı su yalıtım malzemeleridir. Kimyasal formülü sayesinde şap ve seramik altında su geçirmeyen bir tabaka oluştururlar. Ayrıca topraktaki kimyasal, klor ve tuz çözeltilerine karşı da dayanıklıdırlar. Bu malzemelerin esnek yapıda olmaları gerekir.

Seramik altı su yalıtımı tamamlandıktan sonra ise havuz yüzeyi seramik ile kaplanır. Havuz içerisindeki su sirkülasyonunu sağlayan kanalların da su yalıtımının yapılması gereklidir. Aksi takdirde bu kanallardan geçen sular; zamanla su yalıtım sorunu, kireçlenme, paslanma gibi performans kayıplarına sebep olabilir.

Bu durumun önüne geçmek için ise su teması ile şişen bantlar kullanılabilir. Bu bantlar su ile temas ettiğinde şişerek betondaki çatlak, gözenek ve kılcal boşlukları doldurur ve betonu su geçirmez hale getirirler.

Havuzların su yalıtımında kullanılan ürünlerin kimyasallardan, klor ve tuzdan etkilenmeyen, yosun oluşumuna neden olmayan, sağlam, esnek ve basınçtan etkilenmeyen malzemeler olması kritik seviyede önemlidir.

Copyright ©DNZ Havuz Tüm hakları saklıdır Web Tasarım Global Medya